Fyzioterapie vs. masáže

12.10.2019
,,Fyzioterapeut? Tak to děláš masáže, že jo..." Ano, tak tato slova si vyslechl téměř každý fyzioterapeut. Tato profese je často zaměňována s profesí maséra. Oba obory jsou velmi důležité, avšak dosti odlišné. Mohou se prolínat a skvěle doplňovat. Jedno je ovšem společné, fyzioterapeuti i maséři by měli znát anatomii pohybového systému. V dnešní době existuje velké množství různých kurzů, které slibují, že z Vás udělají během jednoho víkendu, ne-li jednoho dne, odborníka na cokoliv. Proto je velmi důležité, když jdete na masáž vědět, zda Váš masér je kvalifikovaný a má dostatečně odborné vzdělání k výkonu tohoto povolání. I neodborně provedená masáž může klientovi ublížit a způsobit mu další nepříjemné komplikace. 

Fyzioterapie : Je obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku a terapii funkčních poruch pohybového systému. Prostřednictvím pohybu a dalších fyzioterapeutických postupů cíleně ovlivňuje funkce ostatních systémů včetně funkcí psychických.

Masáž: Lze definovat jako speciální proceduru, která je využívána především k upevňování tělesného i duševního zdraví, k posilování organizmů ke zvýšení výkonnosti nebo po fyzické i psychické zátěži. Masáž odstraňuje, jak únavu svalů, tak stres a napětí.

Pro mě samotnou byly vždy masáže pro klienta za odměnu, a za snahu z jeho strany, ze sebou samotným pracovat. Né nadarmo se říká ,, Bez práce nejsou koláče" 

Ovšem dost často nastává v rehabilitační ambulanci situace, kdy přijde klient, lehne si na lehátko a řekne ,, Teď se mnou něco udělejte, bolí mě záda a potřebuji fungovat". Dokud si tento klient neuvědomí, že většinu toho ,, udělejte se mnou" musí se sebou udělat sám, tak nebude spokojený nikdy a ta jeho bolavá záda se jen tak nezlepší.

Ikdyž bych se ve své profesi ráda zaměřila spíš na relaxační techniky, jako jsou masáže, nikdy neopomenu klientovi říct, jak velmi důležité je, se sebou samým pracovat a velmi ráda mu ukážu skupinu cviků, které mohou jeho problém zmírnit nebo vyřešit.


Fyzioterapeut Barbora Zimmermannová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!